Categories: Bezpieczeństwo, Sejfy

Sejfy na broń

Uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni oraz jej zakup to tylko początek wymogów jakie musimy spełnić. Kolejnym niezbędnym krokiem o jakim należy pamiętać to zapewnienie odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa. Jak powszechnie wiadomo broń nie może trafić w niepowołane ręce. Ustawa o broni i amunicji oraz zawarty w niej art. 32 precyzyjnie określa wymogi, jakie muszą spełniać zastosowane przez nas zabezpieczenia. Przestrzeganie przepisów wynikających ze wspomnianej ustawy jest weryfikowane przez policję. W zakresie jej obowiązków znajduje się między innymi sprawdzanie w jaki sposób przechowywana jest broń. Jednym z najlepszych i zarazem najbezpieczniejszych zabezpieczeń są właśnie sejfy na broń.

Obowiązujące zasady przechowywania broni palnej

Obowiązujące przepisy mówią wprost, że sejfy na broń powinny być zarówno odporne na włamanie, jak i spełniać wymagania minimum klasy S1 wg normy PN-EN 14450. Dodatkowo muszą posiadać stosowny certyfikat zaświadczający o jakość zastosowanych zabezpieczeń. Natomiast przechowywana w nich broń zawsze powinna być rozładowana. 

Należy mieć na uwadze fakt, że sejfy na broń należące do klasy S1 są niezbyt skomplikowane pod względem konstrukcyjnym w związku z czym nie zapewniają dobrej ochrony przed ewentualnym włamaniem. Dlatego też jeżeli posiadamy cenny lub zabytkowy egzemplarz broni powinniśmy rozważyć nabycie sejfu o zdecydowanie wyższej klasie antywłamaniowej. Naszym zdaniem godne uwagi są klasy S2 wg PN-EN 14450-1, 0, I, II lub też wyższe wynikające z normy PN-EN 1143-1. 

Niezwykle istotnym aspektem jest także sposób zamknięcia sejfu. Jeżeli posiadane przez nas urządzenie zamykane jest za pomocą klucza, należy zwrócić szczególną  uwagę na jego odpowiednie przechowywanie. W sytuacji, gdy sejf zamykany jest przy użyciu zamka elektronicznego kod niezbędny do jego otwarcia powinna znać wyłącznie osoba do tego uprawniona. Obowiązujące przepisy prawne nie narzucają żadnych wymogów związanych usytuowaniem sejfów na broń. Dzięki temu ich właściciele mogą umieszczać je w dowolnie wybranym przez siebie miejscu znajdującym się na terenie domu lub miejsca pracy. Co do zasady urządzenia mogą być zarówno wolnostojące, jak i wmurowane w ścianę. Spełnienie wszystkich powyższych wymogów powinno zaoszczędzić nam ewentualnych problemów w przypadku kontroli policji.